Novinky v ORCID: přidávání prací pomocí DOI, preprinty

Další překlad článku z blogu ORCID: https://orcid.org/blog/2019/04/29/new-features-alert-improvements-adding-and-grouping-works. Tentokrát o nově zprovozněných funkcích přidávání prací pomocí DOI identifikátoru a nového typu práce – preprint.

Každý rok se v ORCIDu zaměřují na specifický sektor vylepšení podle Project roadmap. Tento rok je „Rokem vědce“. Výsledkem je mimo jiné zlepšení práce s přidáváním a správou evidovaných odborných prací na profilu vědce.

Přidávání nových prací podle identifikátoru

Tak jak to známe například z citačních manažerů i v ORCID lze již jednoduče přidat vaši práci podle identifikátoru DOI, PubMed ID nebo ArXiv ID. Tato volba je dostupná pod tlačítkem Přidat díla (Add works). Po kliknutí se objeví okénko, kde jednoduše zadáte kýžený identifikátor a ORCID už si dohledá zbylé údaje. V následujícím kroku si můžete nalezené údaje zkontrolovat a případně doplnit.

Přidání podle identifikátoru
Přidání podle identifikátoru
Pole pro identifikátor
Pole pro identifikátor
Kontrola nalezených údajů o díle
Kontrola nalezených údajů o díle

Nový typ díla: preprint

Na vyžádání od uživatelů byl vytvořen nový typ díla – preprint. Preprint je verze vaší práce před tím než prošla recenzním řízením a publikací v nějakém odborném časopise. Od nynějška můžete do svého profilu nahrávat také záznamy o preprintech a umožnit tak návštěvníkům snadnější přístup k vaší práci.

Nový hierarchický vztah: version of

Jedna práce může být přidána do profilu ORCID z různých zdrojů. Doposud byly stejné práce slučovány do jedné za pomoci shodných identifikátorů (DOI, ISBN,…). Nyní je možné dva záznamy sloučit také na základě různých identifikátorů za pomoci nastavení vazby version of. Toto nastavení provedete z okna úpravy záznamu v sekci Work Identifiers.

Dílo tak může mít nastaveno tři typy vazeb:

  • Vlastní (self) – vlastní identifikátor přidelený práci od vydavatele
  • Je součástí (part-of) – identifikátor nadřazené publikace, kde se dílo nachází, typicky ISSN časopisu
  • Version of – alternativní identifikátor pro dílo – např. upravené DOI nebo jiný identifikátor vedoucí k jiné verzi tohoto díla (preprint)
Nastavení vazby s jiným identifikátorem stejného díla pomocí Version of
Nastavení vazby s jiným identifikátorem stejného díla pomocí Version of

Jestli se ptáte po využití, tak se nabízí dříve zmíněný preprint. Ten může být uložen někde v repozitáři například institucionálním a bude mít přiřazen identifikátor handle. Vy si preprint přidáte do ORCID profilu, ale po publikaci budete mít v profilu dva záznamy se stejným názvem – jeden pro preprint a druhý pro vydaný článek. Pak už stačí jen u preprintu nastavit vazbu Version of na DOI identifikátor vydaného článku.

Pokud byste si chtěli lépe zabezpečit svůj ORCID účet doporučujeme článek JAK NEZTRATIT PŘÍSTUP KE SVÉMU ORCID ÚČTU.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..