V tomto roce bychom rádi převedli část našeho fondu do volného výběru s adekvátním řazením podle obecně uznávané popisné metody. To znamená nejen popis katalogizačních záznamů, ale i tvorbu signatur podle vybraného popisu. V prostředí České republiky je výběr jednoduchý – MDT nebo Konspekt. Zvolili jsme si Konspekt a v tomto článku se dozvíte proč.
Věcný popis fondu je jedna z činností, které provádí katalogizátoři při přijímání nových publikací do fondu knihovny. Je to práce, která není navenek vidět, ale pro knihovnu je zásadní. Umožňuje totiž snadněji vyhledávat v katalogu a umístit publikaci na regále vedle publikací na stejné téma – volný výběr. Zjednodušeně se publikace řadí jednak do předmětové kategorie (Konspekt nebo MDT) a jednak se jim přiřazuje téma (taková klíčová slova). Téma popisuje obsah konkrétní publikace, předmětová kategorie ji řadí v kontextu ostatních publikací ve fondu.
Mezinárodní desetinné třídění (anglicky UDT) je klasifikační schéma obsahující přes 70 000 znaků, v podstatě variant popisu dokumentu. V praxi to vypadá tak, že jakýkoli dokument lze tématicky popsat konkrétní číselnou kombinací. Tyto znaky jsou hierarchicky uspořádány a tvoří stromovou strukturu. Znaky se navíc dají kombinovat pomocí operátorů. O provoz české varianty MDT se stará Národní knihovna ČR. Výhodou tohoto klasifikačního schématu je jeho podrobnost a schopnost kategorizovat veškeré poznatky našeho univerza. Dovedu si představit jeho aplikaci v nějaké specializované knihovně s velmi úzkým záběrem fondu, kde je nutné odlišit velice příbuzná témata.
Konspekt je značně obecnější než MDT a je původně určen pro celkovou správu fondu i napříč různými knihovnami (Creating the Conspectus). Obsahuje 26 základních kategorií a v každé kategorii další podkategorie, dohromady cca 500 podkategorií. Každý dokument tak patří do jedné podkategorie a některé specifické dokumenty lze výjimečně zařadit do dvou, například učebnice, jazykové slovníky, vzácné tisky atp. Výhodou Konspektu je jeho jednoduchost a to jak pro katalogizátora, tak i pro uživatele. Nevýhodou je nerovnoměrné rozložení podkategorií, tedy hustší počet podkategorií např. v humanitních oborech a naopak méně hustý například v oblasti biologie.
Naše knihovna spravuje různorodý fond pro všechny fakulty univerzity. To znamená, že u nás naleznete jak technické knihy, tak ekonomické, různé mapy, slovníky, skripta… Pro volný výběr a řazení knih věcně jsme tedy dali přednost Konspektu. Na závěr shrnutí výhod a nevýhod Konspektu, kterých jsme si doposud vědomi:
Výhody Konspektu
- Srozumitelné značení kategorií pro uživatele pro volný výběr
- Dostatečně krátký popis kategorie a podkategorie pro tvorbu signatury
- Jednoduché zařazení publikace do podkategorie (v Alephu možnost využít rejstříku SH pole 650_07)
- Volitelně povinný údaj při katalogizaci – některé přejaté záznamy by už Konspekt měly mít vyplněný
Nevýhody Konspektu
- Bude nutné ručně zpřesnit některé podkategorie – např. 59-Zoologie, kde máme mnoho publikací zabývající hmyzem, různými řády savců atp.
- Nutná oprava záznamů existujících titulů ve fondu – doplnění Konspektu, oprava chybných dat
Pingback:Budujeme volný výběr #2: Oprava pole Konspekt v bib. záznamech | Blog SIC